Лікарі зібрались у Відні

Цього тижня у Відні проходить перший етап програми УЄФА з навчання футбольних лікарів.
Робочий семінар дав медикам можливість ознайомитися з технікою надання екстреної допомоги й обмінятися передовим досвідом із питань ролі й відповідальності лікарів у футболі. На робочій зустрічі з 20 по 24 лютого були присутні члени Медичного комітету УЄФА й фахівці зі служб невідкладної медичної допомоги.

“Ми швидко перейшли від класичної медицини, що займається опікою здоров’я пацієнтів, до більш специфічної спортивної медицини, яка стежить не лише за здоров’ям, а й за фізичним станом людей”, – заявив у вітальній промові голова Медичного комітету УЄФА Мішель Д’Хооге.

“Ми тісно пов’язані з такими передовими дисциплінами, як травматологія, ортопедія, фізіотерапія, фізіологія, психологія та фармацевтика. Сюди ж слід додати питання зі сфери харчування і гігієни, а завдяки глобальній еволюції футболу актуальними стають і нові аспекти – синдром зміни часових поясів, адаптація до гри на різних висотах або в екстремальних погодних умовах”, – додав він.

Успіх програми залежить від того, наскільки активно її учасники будуть поширювати отримані знання і проводити аналогічні семінари на національному рівні, бо 53 окремо взяті лікарі не в силах змінити загальну картину. “Зазвичай, коли проводиш подібний семінар, люди повертаються додому, і цим все обмежується, – пояснив радник УЄФА з питань освіти Андре Боде. – Наша задумка полягає в тому, щоб представники національних асоціацій у сфері медицини передали далі отримані знання медперсоналу й клубним лікарям у своїй країні”.

“Для якомога швидшого поширення знань УЄФА використовує три освітні інструменти – технічні довідники, команду від 40 до 50 фахівців, які в будь-який момент готові допомогти асоціації порадою, а також онлайн-платформу з безліччю статей для інтерактивного навчання, – зазначив Боде. – Лікарям необхідно якомога ефективніше поширювати отримані знання в своїх країнах”.

Учасникам віденського семінару були запропоновані два модулі: “Роль і відповідальність лікаря в команді” і “Надання екстреної допомоги”. В рамках останнього лікарі взяли участь у практичних заняттях, які торкаються низки сфер: травми шийного відділу хребта, серцеві напади й блокування дихальних шляхів.

 “Ми займаємося простими речами. Ми не вчимо нікого витонченої техніки проведення операцій. Важливо просто вміти надати допомогу в критичні моменти, – пояснив Джонатан Гордон із організації SportPromote. – Коли серце перестає битися, лікар зазвичай впадає в паніку. Це зрозуміла реакція, адже більшість присутніх тут лікарів не працює щодня в лікарнях”.

Говорячи про роль доктора у футбольній команді та його відповідальності, член Медичного комітету УЄФА Іан Бізлі дійшов до висновку, що, враховуючи сучасні тенденції, футбольні лікарі стали свого роду медичними менеджерами. “У футболі я почав працювати в 1987 році, і зараз змінилося абсолютно все, – каже він. – Стали дуже важливі профілактика й спостереження. Гравець – немов проект. Лікарі повинні бути комунікаційним фільтром між гравцями/тренерами й медичними аналізами, інформацією, фізіотерапевтами й так далі “.

Делегати з ентузіазмом прослухали курс лекцій. Тепер завдання лікарів – зробити так, щоб отримана інформація не залишилася ексклюзивною. “Я хочу, щоб кожен із вас став учителем. Вважайте, що це моє особисте прохання. Сподіваюся, ви успішно впораєтеся з завданням”, – резюмував Д’Хооге.

UEFA