Незворотній поступ Європейського футболу

У своєму зверненні до XXXVI Чергового конгресу УЄФА у Стамбулі в четвер президент УЄФА Мішель Платіні наголосив на ключових елементах сучасного футболу: прогресі завдяки єдності та гармонії, бажанні захистити футбол, базуванні футболу на моральних засадах, збереженні спадщини футболу, а також розвитку завдяки солідарності.

“Футбол занадто прекрасний, аби піддавати його впливу численних небезпек, – звернувся президент УЄФА до 53 представників національних асоціацій, а також спортивних і політичних діячів. – Футбол – чудова річ. Коштовність, яку ми повинні зберегти”.

Мішель Платіні розповів про різноманітні досягнення та здобутки, що дають йому впевненість у майбутньому, а також підкреслив загальне прагнення боротися з негативними моментами, які досі мають місце у футболі.

“По-перше, я знаю, що разом ми вже багато чого досягли, – сказав він. – Реформування клубних та національних змагань, оновлення нашого статуту, започаткування великих проектів, таких як фінансовий “фейр-плей”, а також реорганізація кваліфікації ЄВРО, і це лише частина з них. Окрім того, я відчуваю, що разом ми продовжуємо рухатися вперед. І головне – ми рухаємося в правильному напрямку”.

“УЄФА – це інноваційний та унікальний інститут, справжня дослідницька лабораторія, яка постійно працює над розвитком футболу, не забуваючи про традиції. Сучасна організація, що не цурається свого минулого та свого коріння”.

Президент УЄФА звернув увагу на нову централізовану маркетингову систему для команд-учасниць кваліфікації ЄВРО: “Проект, який додасть поєдинкам національних команд більше видовищності і сприятиме фінансовій стабільності асоціацій у середньо- й довгостроковій перспективі”.

Єдність усієї європейської футбольної родини також серед основних досягнень. “У 2007 році, (…) я обіцяв об’єднати навколо одного столу всю футбольну родину, закопати сокиру війни і покласти край суперечкам, які протягом багатьох років точилися між УЄФА та різними футбольними інстанціями, – нагадав Мішель Платіні. – І через кілька місяців після мого обрання ми підписали меморандуми про взаєморозуміння із представниками клубів, ліг і гравців”.

“Для того, щоб зібрати усіх разом, вистачило запрошення. Але для поєднання необхідно інше. Необхідне переконання. Сьогодні ми зібралися тут. Насправді, і це вперше, ви станете свідками відновлення цих меморандумів. Вони є ознакою консолідованої єдності, свідченням того, що європейський футбол є одним неподільним цілим”.

“Меморандуми виступають гарантією того, що протягом багатьох наступних років футбол залишиться грою, яку ми знаємо і любимо, де клуби і національні збірні співіснують у гармонії”.

Однак президент УЄФА не збирається відсторонюватись від проблем, які й досі існують. “У деяких країнах ми маємо більше інформації про певні клуби завдяки їхнім юристам, а не гравцям. Деякі функціонери намагаються заробити собі ім’я та гроші, постійно позиваючись до асоціацій у судах. Це неприпустимо”.

“У інших країнах гравці підписують або розривають контракти під тиском чи через погрози. Цього не можна терпіти. Ми повинні робити більше для захисту гравців, без них не може бути футболу”.

“Буває так, що клуби витрачають гроші, яких не мають, а інші не платять своїм гравцям. Як так сталося, що зараз більше грошей у футболі, ніж будь-коли, але при цьому стільки клубів перебувають у борговій ямі? Згідно з нашими останніми дослідженнями, професіональний футбол у Європі напередодні зазнав збитків на 1,6 мільярда євро. Чи такий парадокс можливий? Це нерозсудливо”.

Мішель Платіні розповів про лист від віце-президента Європейської Комісії та комісара з питань конкуренції Хоакіна Альмунії. Президент УЄФА описав лист як “визначну перемогу для УЄФА та для футболу”: “Європейська комісія визнає законність фінансового “фейр-плей” і, по суті, підтримує нас у подальших діях”.

“Кожного дня, – продовжив він, – ми бачимо, що завдяки нашим реформам, націленим на захист спадщини футболу, і нашим проектам, спрямованим на підвищення справедливості й солідарності, ми рухаємося в дусі часу”.

Президент УЄФА також зазначив, що він із нетерпінням чекає на ЄВРО-2012, що відбудеться вже цього літа. “Після стількох докладених зусиль я впевнений, що цей турнір виправдає наші сподівання і подарує нам незабутні емоції”.

Мішель Платіні наголосив, що у футболі не місце тайним домовленостям, адже “ми любимо футбол, ми працюємо на благо футболу й маємо працювати пліч-о-пліч”.

“Насильство, договірні матчі, незаконні ставки, допінг, тиск і погрози на адресу гравців, невиконання умов контракту, трансфери юних гравців, відмивання грошей – усі ці біди існують. Вони є в суспільстві, і так само у футболі. Боротися з цими явищами – наша мета, й ми робитимемо це за допомогою державних органів влади, до яких я звертаюся і сьогодні”.

“Давайте захищати гравців, захищати гру і робити футбол чистим, – підбив підсумки Мішель Платіні. – Це наша мета. Це повинно бути нашою ідеєю-фікс. Багато наших проектів розроблені з метою зробити моральність наріжним каменем у футболі. Давайте продовжимо творити історію разом. Футбол вартий того”.

UEFA