Минулий футбольний рік вдався!

Пропонуємо озирнутися та пригадати події та заходи ще одного захоплюючого й насиченого року – 2011-го – в житті Європейського футбольного союзу

Одностайне переобрання Мішеля Платіні президентом УЄФА на другий чотирирічний термін, фінансовий “феєр-плей”, боротьба з корупцією та договірними матчами й підготовка до ЄВРО-2012 – це лише деякі з низки подій та заходів, котрі залишили слід у ще одному захоплюючому році життя Європейського футбольного союзу.

Додайте до цього плідний діалог із європейськими політичними органами, невпинну боротьбу з расизмом, гуманітарні акції, які відображають соціальний вплив футболу, й важливу підтримку національних футбольних асоціацій континенту, і стане зрозуміло, що за останні 12 місяців УЄФА виконував свою роль і місію з турботою та професіоналізмом.

Переобрання Мішеля Платіні президентом УЄФА шляхом акламації на XXXV Черговому Конгресі УЄФА в Парижі стало свідченням довіри національних асоціацій до французького функціонера, котрий став біля керма керівного футбольного органу Європи в 2007 році. У своїй промові до делегатів Мішель Платіні підсумував основні досягнення впродовж першого терміну на посаді президента й окреслив головні завдання на наступний строк повноважень.

Політика УЄФА ґрунтується на стабільності європейського клубного футболу, і це відображено в запровадженні системи фінансового “фейр-плей”, спрямованого на те, щоб уберегти клуби від краху внаслідок ризикованого фінансового управління. “Дійсно, у футболі крутяться величезні гроші, але є, зокрема, етичні проблеми щодо того, як ці кошти іноді використовуються, – сказав Мішель Платіні. –  Фінансовий “феєр-плей” – важливий проект, який дозволить нам підняти рівень відповідальності в певних аспектах нашого спорту”.

Організація договірних матчів, корупція та шахрайство на тоталізаторі продовжують вражати футбол у саме серце й спонукали УЄФА посилити роботу з викорінення цих згубних явищ. Європейський футбольний союз вважає боротьбу з ними першочерговим завданням і вдався до ще однієї низки заходів, запровадивши Систему виявлення шахрайства при грі на тоталізаторі, за допомогою якої проводиться моніторинг близько 29 000 матчів по всій Європі, в тому числі всіх поєдинків під егідою УЄФА, а також ігор двох вищих дивізіонів усіх 53 національних асоціацій. Крім того, створюється мережа офіцерів із чистоти футболу, які працюватимуть пліч-о-пліч не лише з УЄФА, а й з державними правоохоронними органами. Вона вкрай необхідна для того, щоб допомагати ловити злочинців і всіх причетних до організації договірних матчів і нелегальних ставок.

Діалог із політичною владою Європи продовжився в позитивному руслі й у 2011 році. Мішель Платіні проводив переговори з високопосадовцями Європейського Союзу (ЄС) і виступав із промовами, зокрема, перед Європейським парламентом і Радою Європи, розповівши про діяльність і виклики УЄФА. Комісар Європейського Союзу з питань спорту Андрулла Вассіліу відвідала в січні зібрання Виконавчого комітету УЄФА. Діалог торкався багатьох тем, і УЄФА отримав палку підтримку й похвалу, зокрема, за концепцію фінансового “феєр-плей” і боротьбу з договірними матчами. У грудні Мішель Платіні провів позитивні переговори з Вівіан Редінг, віце-президентом Європейської комісії та комісаром із юстиції, фундаментальних прав і громадянства, та Хоакіном Альмунією, віце-президентом Єврокомісії та комісаром із питань конкуренції. Це стало ще одним позитивним кроком у стосунках керівного футбольного органу Європи й вищого органу виконавчої влади Європейського союзу.

Визначна подія відбулася в жовтні – УЄФА й організація “Футбол проти расизму в Європі” (FARE) відзначали десятиріччя спільної боротьби з расизмом. Поєдинки Ліги чемпіонів УЄФА й Ліги Європи УЄФА, які відбувалися того місяця, стали ідеальним майданчиком для закликів про те, що проявам расизму, нетерпимості й дискримінації не місце у футболі.

Міцний фундамент футболу сприяє процвітанню його верхівки – під таким гаслом УЄФА продовжує піклуватися про масовий футбол. День масового футболу УЄФА, який успішно пройшов у травні вдруге, підкреслив, що гра відрита для всіх, а Хартія масового футболу продовжує винагороджувати національні асоціації за розвиток масового футболу.

Стосунки УЄФА з національними асоціаціями як завжди міцні. Програма допомоги HatTrick, яку УЄФА виконує від імені всіх 53 асоціацій, знову відіграла ключову роль у тому, щоб допомагати асоціаціям оновлювати спортивну й адміністративну інфраструктуру. Асоціації також діляться цінним досвідом у рамках освітньої програми KISS, а також Мережі дослідницьких груп УЄФА, котра передбачає обмін технічними напрацюваннями по всій Європі. Нарешті, інноваційні освітні програми, запроваджені УЄФА, заохочують футбольних керівників здобувати нові знання, вигоду від яких отримають і самі асоціації.

Жіночий футбол отримав новий поштовх після запуску Програми розвитку жіночого футболу УЄФА (WFDP). Європейський футбольний союз пліч-о-пліч працює з національними асоціаціями, щоб вибудувати вертикаль жіночої гри – від еліти до масового футболу – й дати нагоду кожній дівчинці чи жінці спробувати себе в ній. Визначальною рисою цього нового курсу стало обрання керівника Комітету жіночого футболу УЄФА Карен Еспелунд членом Виконавчого комітету за запрошенням. На грудневому засіданні Виконком ухвалив, що з 2017 року у фінальних турнірах жіночих чемпіонатів Європи змагатимуться 16 команд.

Підготовка до ЄВРО-2012 іде за графіком. Фінальний турнір уже не за горами, тож господарі першості Україна й Польща роблять останні штрихи в підготовці до, як усі очікують, справжнього футбольного й культурного фестивалю. “У мене немає жодних сумнівів у тому, що на нас чекає чудовий чемпіонат Європи. І не лише в якості футболу, але й у плані атмосфери й прийому, який нададуть український та польський народи”, – висловив упевненість Мішель Платіні.

Футбол залишається на першому місці для УЄФА. “У житті все можливо, – зазначив президент УЄФА після свого переобрання в березні. – Головне – не втрачати віри, пристрасті до футболу та водночас вести прозору діяльність, залишатись відповідальними, щирими, а також прагнути до довершеності й згуртованості. Саме з таким підходом ми зробимо футбол більш моральним, справедливим і людяним”.

“У нас є важливий обов’язок – подумати по наступне покоління, про футбол, який залишиться для наших дітей і внуків, – резюмував Мішель Платіні. – Хочу, щоб у нас і надалі не забракло мужності приймати необхідні рішення для захисту гри, яку ми любимо. Ми виступаємо в ролі гарантів теперішнього футболу та апологетів ідеальної гри. Я цим пишаюсь”.

UEFA.COM

На фото –президент УЄФА  Мішель ПЛАТІНІ смакує українським короваєм