Підсумки Дня відкритих дверей

УЄФА підкреслив, що заходи фінансового “фейр-плей” життєво важливі для майбутнього клубного футболу, й привітав готовність клубів брати участь у процесі, метою якого є стабільність і процвітання спорту номер один в Європі.

У середу представники клубів та УЄФА зібралися в Ньоні, щоб докладно ознайомитися з процесом упровадження заходів фінансового “фейр-плей” та оприлюднити четвертий Порівняльний звіт із ліцензування клубів за 2010 фінансовий рік, який узагальнює результати фінансової діяльності понад 650 клубів вищих дивізіонів усіх 53 національних асоціацій УЄФА.

День відкритих дверей дав можливість роз’яснити поточну ситуацію з фінансовим “фейр-плей” і відповісти на актуальні питання щодо нових правил та їх застосування, підтримки фінансового “фейр-плей” зацікавленими сторонами та взаємовідносин із правовою базою Європейського союзу (ЄС).

Заходи, що обумовлені в Правилах УЄФА з ліцензування клубів і фінансовoму “фейр-плей”, серед іншого ставлять за мету виховати дисципліну в економіці європейського клубного футболу, скоротити надлишкові витрати й застерегти клуби від нерозумного ризику в погоні за успіхом, через що багато команд останнім часом опинилися в непростій ситуації. Згідно з правилами фінансового “фейр-плей”, клуби не можуть витрачати більше, ніж заробляють, і зобов’язані діяти відповідально, аби не підривати довгострокову життєздатність і стабільність європейського клубного футболу.

Робоча група з фінансового контролю стежить за тим, щоб клуби дотримувалися принципів фінансового “фейр-плей”. Вони втілюватимуться на практиці протягом трьох років із метою вийти на рівень беззбитковості за підсумками 2012 і 2013 фінансових років, які будуть оцінюватися в сезоні-2013/14. У першу чергу робоча група проаналізує всі витрати клубів на трансфери й зарплати співробітникам, починаючи з літа 2011 року.

Генеральний секретар УЄФА Джанні Інфантіно наголосив на необхідності прийняття цих заходів. “Фінансовий “фейр-плей” потрібен клубному футболу, – сказав він в інтерв’ю UEFA.com після дня відкритих дверей. – Фінансовий “фейр-плей” потрібен уболівальникам, глядачам. Він потрібен самим клубам та їх власникам”.

“Сьогодні життя в клубі постійно змінюється: змінюються футболісти, тренери, власники, президенти. Але вболівальники та зв’язок із суспільством залишаються незмінними, – додав він. – Саме це ми й повинні захищати. Якщо поглянути на фінансову статистику, то є тенденції, яких слід побоюватися. З ними треба боротися й створювати здорові та стабільні умови для подальшого розвитку й процвітання європейського футболу”.

Інфантіно окремо відзначив активну роль європейських клубів у поточному процесі. “Це демонструє, що ми підійшли до розробки правил фінансового “фейр-плей” із усією відповідальністю, що ми враховували думки клубів, – сказав Інфантіно. – Фінансовий “фейр-плей” потрібен не для того, щоб душити клуби або рубати їм голови, а для того, щоб допомогти їм, допомогти вболівальникам, щоб створити здорове середовище. Всі клуби одностайно підтримують ці правила, а це свідчить про те, що вони обрали зрілу, зважену позицію й почуття відповідальності”.

Президент “Ліона” та член правління Європейська асоціація клубів (ЄАК) Жан-Мішель Ола позитивно оцінив підсумки зустрічі в Ньоні. “УЄФА та Мішель Платіні прийняли сміливе рішення поставити під сумнів існуючу спіральну модель, яка не найсприятливішим чином відображається на футбольній економіці, – зауважив Ола. – Клуби та ЄАК згодні з умовами, які пропонує УЄФА. Це довгий шлях, але для футболу він неминучий”.

Генеральний директор “Інтернаціонале” Ернесто Паолілло, який також входить до керівництва ЄАК, підкреслив, що зараз саме час звернути увагу на витрати всередині футболу. “Ми переконані, що подібні правила необхідні, – заявив він. – Важливо, щоб УЄФА та клуби взяли участь у реструктуризації футбольної індустрії. Якщо оцінити загальну суму збитків, ми чітко побачимо проблеми, з котрими зараз стикаються клуби. Час починати діяти. І ми до цього готові”.

На презентації Порівняльного звіту з ліцензування клубів Інфантіно нагадав, що головною проблемою залишається постійне зростання витрат. “Загальні доходи європейських професіональних клубів збільшилися з 12 [у 2009 році] до 12,8 мільярда євро [в 2010-му]. В якій ще галузі було відзначене таке зростання? Це свідчить про те, що з точки зору популярності в футболі склалася здорова атмосфера. Доходи продовжували рости навіть тоді, коли загальна економічна ситуація була в усьому світі дуже складною”, – сказав генеральний секретар УЄФА.

“Наша проблема полягає в тому, що витрати в клубному футболі помітно зросли, – продовжив він. – У 2009-му вони становили 13,3 мільярда, за рік – уже 14,4 мільярда. Майже 56% від загального числа виступаючих у вищих дивізіонах команд зазнали збитків. Це по-справжньому тривожний дзвінок. Ми повинні дуже швидко змінити ситуацію, якщо бажаємо благополуччя європейському футболу. Щороку зростає прибуток, але й втрати стають більше. Потрібно діяти швидко”.

“Є одна принципова відмінність, якщо порівнювати фінансову ситуацію у футболі зі станом справ у європейській економіці в цілому, – говорить Інфантіно. – В останні кілька років прибуток регулярно зростає. Це доводить, що європейський футбол перебуває в стабільному фінансовому становищі. Однак потрібно намагатися контролювати свої витрати, й саме тому ми втілюємо в життя концепцію фінансового “фейр-плей”.

“Якби кілька років тому ми разом із клубами не почали вирішувати цю проблему, зараз варто було б серйозно турбуватися про майбутнє європейського футболу, – додав генеральний секретар УЄФА. – Але ми стали діяти. Доходи говорять про те, що футбол як і раніше дуже цікавий людям. Це надає приємне відчуття того, що ми перебуваємо на правильному шляху”.

UEFA.com